Asgari Ücret İçin Seçime Günler Kala Dolar Hesabı: Memur Maaşlarına Zam Üstüne Zam!

14 Mayıs seçimlerine 3 gün kaldı. Siyasiler, tüm tuşlara basmaya devam ediyor. Kemal Kılıçdaroğlu, el yükselttikçe, Cumhurbaşkanı Erdoğan da restini çekiyor. Kamu işçilerine yapılan zamdan sonra, yılbaşından bu yana enflasyonla eriyen maaşlı çalışanların gözü zamlarda. Seçim ortamından umutlar boşa çıkmıyor. Bakan Bilgin’in ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da asgari ücret için dolar üzerinden konuştu. Bir de memurlara öyle bir ‘müjde’ geldi ki, eski Hazine Bakanı Berat Albayrak gibi, ‘Dolarla mı maaş alıyorsunuz?’ sorusu yankılandı.

Asgari ücret son 10 yılda birçok maaştaki artışı katlarken, enflasyondaki yükseliş tüm ücretli çalışanları eritmeye devam ediyor. Asgari ücret üzerinden de seçim hesapları sürüyor.

Bilgin, asgari ücretin açıklandığı gün 459 dolar olduğunu belirtirken, asgari ücreti dolar bazında hesaplamanın doğru olmadığını da söyleyerek “reel alım gücünün” 500 dolar eşiğinin altında bir asgari ücreti ise karşılamadığını belirtti.

Asgari ücretin diğer ücretlerde de tırmanış yarattığını savunan Bakan Bilgin, reel alım gücü hesabı yaptıklarını ‘500 dolara endekslediğimiz yok” diyerek vurguladı.

Merkez Bankası eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, asgari ücretin açlık sınırı ile karşılaştırmasını bu şekilde yaparken,

Oransal olarak yıllar içindeki memur maaşları ve asgari ücret değişimleri de burada yer alıyordu.

Ayrıca TÜRK-İş açlık ve yoksulluk sınırı ile asgari ücret ilişkisinin son yıllardaki ilişkisi de dikkat çekiyor.

İstanbul’da ise fark adeta Antalya falezlerini andırır hale gelmiş görünüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da HAK-İş’teki konuşmasında asgari ücretten bahsederken, memur maaşlarına da zam yaptığını açıkladı.

Erdoğan, HAK-İŞ Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ‘Göreve geldiğimizde asgari ücret 184 liraydı dolar olarak 124 dolara tekabül ediyordu. Bugün asgari ücret 8 bin 500 lira oldu yaklaşık 440 dolar’ dedi. 

Çalışanları enflasyona ezdirmediklerini belirterek, en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını söyledi.

Erdoğan’ın “22 bin TL memur maaşı” Kemal Kılıçdaroğlu’nun vaatlerini hatırlatırken,

Sosyal medya hesabından da bu vaadi paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir