İstanbul Adliyesi’ne saldıran teröristlerin amacı ortaya çıktı: Kamu görevlilerini rehin alacaklardı

İstanbul Adliyesi önündeki polis kontrol noktasına yönelik terör saldırısına ilişkin soruşturmada savcılığın sevk yazısına ulaşıldı. Sevk yazısında, terör örgütü DHKP/C’nin yapısı, örgütün şeması, Grup Yorum ve İdil Kültür Merkezi ile Halkın Hukuk Bürosu’nun yapılanması ayrıntılı bir şekilde açıklandı.

Yazıda, örgütün liderlerinin örgüt içinde iş bölümü yaptığı, eylem ve gösterilerin düzenlenmesi konusunda talimat verdiği ve örgüt hiyerarşisinin belirlendiği ifade edildi. Savcılık sevk yazısında, saldırının detaylarına da yer verdi. Saldırganların, 6 Şubat günü saat 11.32’de İstanbul Adliyesi yakınındaki bir İETT durağından inerek adliyeye doğru ilerlediği, bir saldırganın polislerin yanına giderek biber gazı sıktığı, diğerinin ise polislere ateş açmaya çalıştığı ancak silahın çalışmadığı belirtildi.

Saldırı sırasında polis memurlarından birinin yaralandığı ve sivil vatandaşlardan birinin hayatını kaybettiği vurgulanan yazıda, saldırganların yakalanmasının ardından üzerlerinden silahlar, sahte bomba düzeneği ve diğer örgütsel malzemelerin çıktığı ifade edildi.

Yazıda ayrıca, saldırganların amacının kamu görevlilerini rehin almak olduğu, bu amaçla örgüt üyeleriyle işbirliği içinde oldukları ve örgüt liderlerinin talimatları doğrultusunda hareket ettikleri belirtildi.

Savcılık, olayla ilgili 48 şüphelinin tutuklanmasını talep etti. Terör örgütü DHKP/C’nin yapılanmasına yönelik operasyonların da devam ettiği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir