Odatv Aliyev’i takip etti: İsrail-Türkiye-Barzani…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Münih’te yapılan güvenlik konferansında İsrail Cumhurbaşkanı İzak Herzog’la ve hemen ardından Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştü. Görüşmelerin 20 dakika arayla yapılması dikkat çekerken Odatv, Aliyev’in görüşmelerini adım adım takip etti. Aliyev’in yaptığı görüşmelerin İsrail-Filistin sorununda ‘arabuluculuk’ rolüyle ilgili olabileceği düşünülüyor.

Aliyev-Herzog görüşmesinde Azerbaycan ile İsrail arasındaki ikili ilişkilerin ele alındığını açıkladı. Azeri yetkililerin açıklamasına göre taraflar ortak komisyonların faaliyetlerini sürdürerek ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi üzerine görüş alışverişinde bulundu. Taraflar görüşme sırasında Azerbaycan’ın İsrail’de elçilik açmasının ilişkilerin geliştirilmesi konusundaki motivasyonu yansıttığını ifade etti.

AZERBAYCAN’DAN İSRAİL’E PETROL İHRACATI

Azerbaycan, 13 Kasım 2022’de İsrail konsolosluğunu açmış ve Dışişleri Bakan Yardımcılarından Muhtar Memmedov’u İsrail büyükelçisi olarak tayin etmişti.

İsrail’in petrol ihtiyacının yüzde 40’ı Azerbaycan tarafından karşılanıyor. Azerbaycan petrolü, Bakü Tiflis Ceyhan petrol boru hattından Türkiye’ye Türkiye’den de gemilerle İsrail’e naklediliyor.

IKBY İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRME SÖZÜ

Aliyev, Münih’te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Barzani, Aliyev’i yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla kutladı. Temmuz 2023’te Azerbaycan’a gerçekleştirdiği ziyareti hatırlatan Barzani, ziyarette Aliyev’le müzakere edilen konuların hayata geçirilmesi için her iki tarafın temsilcilerinin yakın işbirliği içinde çalıştığını kaydetti. Görüşmede Irak merkezi hükümeti ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerden de memnuniyetle söz edildi.

Irak ile Azerbaycan’ın farklı şehirleri arasındaki doğrudan uçuşların önemine işaret edilen görüşmede, IKBY ile Azerbaycan arasında ekonomik, ticari, kültürel ve insani ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin konular da ele alındı.

Aliyev, Barzani’yi Azerbaycan’da yapılması planlanan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı’nın 29. Oturumu’na (COP29) davet etti. Barzani ve Aliyev, iklim değişikliğine ilişkin ortak iş birliği konuları üzerinde de fikir alışverişinde bulundu.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir